Kültürler Arası Lise Değişim Programları

Lise çağında değişim programlarına katılmış olan öğrenciler küreselleşen dünyaya farklı bir gözden bakar ve kendi jenerasyonlarındaki öğrenciler arasında fark yaratır. Başka bir ülkede, başka bir aile ile yaşamak, öğrencilerin yeni gelenekler ve kültürler deneyimlemesine, farklı bakış açıları kazanmalarına olanak sağlar.

Değişim programları ile öğrenciler eğitimlerine, gittikleri ülkede yarım dönem veya bir akademik yıl süresince devam ederler. Bu sayede, gittikleri ülkenin eğitim sistemini daha yakından tanımış olurlar, kısa bir süre içinde gittikleri ülkenin dilini akıcı bir şekilde konuşurlar, farklı kültürlerden gelen öğrenciler ile iletişim kurmayı öğrenirler ve ömür boyu sürecek dostluklar edinirler.

Yurtdışındaki devlet okulları; akademik başarı ve ders çeşitliliğinin yanı sıra, özellikle teknoloji, sanat ve spor konusunda güçlü imkanlara sahiptir, öğrencilere kaliteli ve modern bir eğitim alma imkânı sunarlar. Bu nedenle değişim programına katılan öğrenciler, akademik başarının yanı sıra sosyal anlamda da gelişim kaydederler.

Lise çağında, kendi ülkesinden farklı bir ülkede, 1 akademik yıl eğitim almak ve farklı bir ailenin yanında yaşamak; öğrencilerin kendine olan güvenini pekiştirerek, uyumlu, tek başına ayakta durabilen, donanımlı ve olgun bireyler haline gelmelerini sağlar. Bu sayede, öğrenciler farklı deneyimler yaşayarak kendilerini ve dünyadaki yerlerini keşfederler. Deneyimledikleri bu tecrübelerle anlık durumları nasıl gelişim fırsatlarına dönüştüreceklerini öğrenirler.

Bizler ILC Akademi olarak, yurtdışında değişim programlarına katılmak isteyen öğrencilerin, kazanacakları bu deneyimleri en doğru şekilde gerçekleştirebilmeleri adına, gerekli desteği ve yönlendirmeleri yapıyoruz. Bu konudaki deneyimlerimiz ve bilgi birikimlerimiz sayesinde, öğrenci için maddi ve manevi açıdan en uygun programa yönlendirme yaparak, öğrencinin hazır olduğu dönemde onun eşsiz bir deneyim yaşamasını amaçlıyoruz.

Hangi Ülkelere Gidebilirim?

Değişim programları sadece kültür değişimi yapılan bir program değildir. Aynı zamanda akademik başarıyı da hedefler. Öğrenciler yurtdışında eğitim gördükleri süre boyunca, aldıkları müfredatı anlamalı ve başarılı olmalıdır. Bu nedenle, öğrenciler dil yeterliliklerini istenilen seviyede ispatladıkları sürece istedikleri ülkeye başvuru yapabilirler. Her ülkenin yeterlilik koşulları farklıdır. Bu programla öğrenciler çoğunlukla; Amerika, Kanada, İngiltere, Fransa, İtalya, Almanya ve diğer Avrupa ülkelerini tercih eder.

Değişim programı kapsamında, öğrenciler yarım dönem ya da 1 akademik yılı veya dönemi başarı ile tamamladıktan sonra Türkiye’ye döndüklerinde MEB Denklik Şubesi’nden denkliklerini alabilir ve bir üst sınıfa geçerek eğitimlerine devam edebilirler.